
Зовнішнє освітлення будинку: як врахувати всі нюанси
Власникам приватних міських або заміських будинків, а також дачних ділянок доводиться думати не тільки про внутрішнє, але і про зовнішнє освітлення. Воно забезпечує безпечне пересування по прибудинковій території в темний час доби, а також прикрашає будинок і двір.
Типи світильників зовнішнього освітлення
По розташуванню та типу монтажу вуличні освітлювальні прилади діляться на такі різновиди:
- Наземні – встановлюються на землю, асфальт, доріжки на прибудинковій території. Сюди відносяться ліхтарі на стовпах та вуличні торшери.
- Настінні (зовнішні бра) – кріпляться на фасаді будинку, альтанки, гаража або паркану.
- Стельові – підвішуються до стелі альтанок, терас, відкритих веранд або під навісами та козирками дахів.
- Вбудовані – врізаються в бордюри, садові або паркові доріжки, фасади будівель.
- Плавучі – використовуються для підсвічування басейнів та водойм. Вони розміщуються прямо на воді, тому мають високий ступінь захисту від вологи.
Для освітлення двору та прибудинкової ділянки можна використовувати відразу кілька різновидів освітлювальних пристроїв.
Проектування зовнішнього освітлення
Установка освітлювальних приладів у дворі будинку або на дачі вимагає підготовки проекту. У документі мають зазначатися:
- розрахунок схеми прокладки електроліній та розподілу електроенергії до освітлювальних пристроїв;
- місця, де будуть встановлені світильники;
- тип, кількість і технічні характеристики освітлювальних приладів;
- перелік робіт, які необхідно провести (риття траншей, прокладка дроту, установка та заземлення металевих опор, монтаж і підключення світильників і т. д.);
- необхідне для роботи обладнання.
Розробку проектної документації, а також монтажні та електромонтажні роботи краще довірити фахівцям. В цьому випадку можна бути впевненим, що освітлювальна система буде зроблена згідно з правилами і нормами ГОСТу.
Доріжка до будинку
Освітлення доріжки, що веде до будинку – не просто дизайнерська задумка. В першу чергу – це питання безпеки пересування. Ходити по темному двору не тільки незручно, але і небезпечно, особливо взимку, коли доріжки стають слизькими.
Для підсвічування цієї зони найкраще підходять ліхтарі або вуличні торшери. При виборі освітлювальних приладів враховуйте наступні нюанси:
- Подумайте, де будуть розташовуватися ліхтарі. Оптимальне рішення –встановити їх з боків від стежки. Вбудовані світильники можна врізати прямо в стежку на певній відстані один від одного.
- Яскравість ламп підбирайте таким чином, щоб світло було м’яким і не сліпучим.
- Віддавайте перевагу економічним світлодіодним моделям, оскільки світло на вулиці зазвичай горить всю ніч.
Дизайн ліхтарів і торшерів вибирайте в залежності від загального оформлення двору.
Освітлення входу в будинок
Ганок – головна деталь екстер’єру будинку або котеджу, тому для нього потрібно підібрати гідне освітлення. Залежно від розмірів і особливостей зони ганку можна вибрати такі варіанти:
- Повісити зовнішній бра над вхідними дверима. Його потрібно розташовувати таким чином, щоб була видна замкова щілина.
- Вмонтувати врізні точкові лампи в ступені в один або два ряди. Вони не тільки освітлять вхід, але і прикрасять його. Такі ж лампочки можна вбудувати в перила.
- Встановити по обидва боки ганку підлогові ліхтарі. Якщо перед входом знаходиться невеликий майданчик або тераса, можна встановити ліхтарі по всіх чотирьох кутах.
Зазвичай одного світильника для освітлення входу недостатньо. Краще використовувати кілька освітлювальних пристроїв.
Освітлення фасаду будинку
Фасад будівлі можна освітлювати різними способами. Для цієї мети підходять настінні ліхтарі, підвісні лампи на кронштейнах, а також світлодіодні стрічки для контурного підсвічування вікон, карнизів та інших деталей фасаду.
Ось кілька цікавих дизайнерських прийомів:
- на виступаючих елементах закріпити точкові світильники;
- на опорах ганку встановити кулясті ліхтарі;
- під лінією покрівлі або по периметру вікон прокласти декоративну світлодіодну стрічку.
- Чим більше будівля і чим складніше її архітектурне виконання, тим більше креативних ідей можна придумати.
Майданчик перед гаражем
Обов’язково встановіть світильники на під’їзній доріжці до будинку і біля гаражних воріт. Можете розмістити тут один або кілька ліхтарів або торшерів на високих опорах. Вони рівномірно освітлять доріжку та заїзд в гараж.
Для економії електроенергії вибирайте прожектори з датчиком руху. Вони автоматично включаться, коли до будинку під’їде машина, а в інший час горіти не будуть. Освітлювальні прилади в цій зоні встановлюйте таким чином, щоб яскраве світло не світило у двір до сусідів і не заважало їм.
Тераса
Відкрита тераса – це частина будинку, розташована на вулиці. Для зручності та комфортного відпочинку в цій зоні вечорами бажано повісити на терасі світильники.
Для цієї мети добре підійдуть стельові моделі. Якщо тераса невелика, достатньо однієї люстри. Якщо ж майданчик досить просторий, можна вмонтувати в стелю кілька точкових ламп, наприклад, по кутах. Ще один варіант – повісити бра в тій частині приміщення, де сидять люди.
Освітлення сходів у приватному будинку
Для підсвічування сходів можна вбудувати в ступені або перила невеликі точкові лампи. Врізати такі світильники можна не тільки в сходинки, але і в стіни з боків від них.
Цікавий варіант – підсвітити ступені світлодіодними стрічками або трубками. Незвично виглядає кольорове підсвічування – синє, зелене, жовте.
Ще одне рішення – встановити прямо на сходах або біля них підлоговий ліхтар. Головне правило для освітлення сходів – вибирати не надто потужні лампи з м’яким розсіяним світлом, який не буде зліпити очі.
Зовнішній інтер’єр будинку
Для освітлення зовнішньої частини будинку можна використовувати будь-які типи освітлювальних приладів, описаних вище. Вибираючи їх, враховуйте такі нюанси:
- енергетичну ефективність та економічність;
- здатність витримувати будь-які погодні умови (дощ, сніг, мороз або спеку);
- рівень захисту (вироби мають бути пиловологозахищеними та призначеними для використання на вулиці);
- тип ламп (вибирайте LED-лампи, оскільки вони яскраві, економічні та довговічні).
Останнім часом популярності набувають ландшафтні світильники на сонячних батареях. Вдень вони заряджаються від сонця, а вночі віддають отриману енергію у вигляді світла. Такі ліхтарі зручні та практичні для зовнішнього освітлення.
Підсвічування дерев в саду
Для підсвічування дерев та чагарників зазвичай використовують ґрунтові світильники. Є цікаві моделі у вигляді каменів, які можна розмістити під деревами або на клумбах.
Ґрунтові лампи зі спрямованим світловим потоком розміщують в декількох метрах від стовбура. Такий варіант особливо хороший для освітлення ялин, туй. Використовуючи різнокольорові світильники, можна перетворити сад у справжнє казкове царство.