fito lampa svetit na rastenie fioletovim svetom
10
Січ

Як вибрати фітолампу

У зимовий період кімнатним квітам та розсаді не вистачає денного світла. Короткий світловий день не сприяє нормальному росту і розвитку рослин. Однак таке корисне пристосування, як фітолампа здатне вирішити цю проблему.

Що таке фітолампа?

Лампа для рослин або фітолампа – це освітлювальний прилад, що випускає світло такого спектру, який потрібен для повноцінного росту домашніх та городніх культур.

Пристрої цього типу існують вже давно і активно використовуються для вирощування кімнатний рослин, зелені та розсади. Лампи застосовують не тільки вдома, але й на виробництві – у промислових теплицях.

Фітоосвітлення – види та призначення

Існує кілька різновидів світильників для рослин.

  • Люмінесцентні. Це найбільш бюджетні лампи. Їх широко використовують любителі квітів і городники. Пристрої цього типу випускають світло синього спектра. Вони не виділяють тепла, тому не обпалюють рослини. Однак ці лампи сильно мерехтять, а це неприємно і шкідливо для зору. До того ж вони швидко виходять з ладу.
  • Натрієві. Потужні прожектори, які використовуються у промислових теплицях. Випускають світло червоно-оранжевого спектра.
  • Енергоощадні. Підходять для домашніх культур. Довговічні, економічні, безпечні. Не виділяють тепла, тому не обпалюють саджанці. Такі світильники зазвичай не використовують для розсади. Їх застосовують для засвічення окремих квітів у горщиках або пророслих саджанців.
  • Дзеркальні. Оснащені спеціальним неодимовим склом, яке частково поглинає жовто-зелений спектр. Вони не так ефективно працюють, як інші види ламп. Їх зазвичай застосовують для створення додаткового освітлення орхідеям у горщиках.
  • Світлодіодні. Це найбільш сучасний різновид фітоламп. Світлодіоди мають тривалий термін служби і споживають мінімум електроенергії. Вони випромінюють спектр, необхідний для культур. Не обпалюють саджанці. Діоди випускають рівне, приємне оку світло без миготіння.

Світлодіодні лампочки набувають все більшої популярності. Вони не тільки зручні в експлуатації та довговічні, але і досить компактні. Пристрій можна розмістити на підвіконні, стелажі або підлозі. Виробники випускають вироби різного дизайну та розміру.

Світильники можуть випромінювати світло одного або декількох спектрів одночасно. Кожен спектр по-різному впливає на культури:

  • Синій (довжина хвилі становить 400–520 нм) добре підходить для розсади. Він створює сприятливі умови для росту, прискорює процес проростання насіння, зміцнює кореневу систему.
  • Червоне світло (630–660 нм) потрібно рослинам під час цвітіння та утворення зав’язей.
  • Чергування червоного та синього спектра дозволяє стримувати зростання розсади, не даючи їй витягуватися у висоту.
  • Блакитне і зелене світло (500–600 нм) активізують вироблення хлорофілу в листях.
  • Жовте та помаранчеве (600–620 нм) прискорюють процес фотосинтезу.
  • Ультрафіолетове випромінювання (280–400 нм) зміцнює коріння і сприяє зростанню зелені.

Фітолампи для рослин

Існує великий вибір лед-світильників, що розрізняються формою, типом кріплення, випромінюваним спектром. Найбільш універсальними вважаються лампи біколор, мультиспектр та повного спектру.

dvojnaya fito lampa svetit na vazony` fioletovim svetom

Випромінюваний спектр

Біколорні поєднують в собі червоне та синє світло. Такі пристосування застосовують для створення додаткового освітлення культурам, які основну енергію отримують від сонця. Підходять такі фітолампи для мікрозелені та розсади.

Мультиспектральні моделі випромінюють червоне, синє і тепле біле світло. Їх застосовують для підсвічування квітучих культур, кімнатних рослин з густою кроною.

Фітосвітильник повного спектру рекомендується використовувати для культур, які взагалі не бачать сонячного світла. Але такі прилади краще ставити в нежитлових приміщеннях, тому що вони дратують очі.

Форма

Форму світильника потрібно вибирати в залежності від кількості саджанців і розмірів горщиків з квітами. Для однієї квітки підійде невелика точкова лампа на гнучкій ніжці. Її встановлюють поруч з рослиною на підвіконні або полиці.

Для ящиків з розсадою краще вибрати підвісний лінійний світильник, який буде рівномірно освітлювати усі саджанці. Для квітки у великому горщику або кімнатного дерева можна використовувати підвісну лампочку, схожу на невелику люстру.

Якщо потрібні фітолампи для теплиць, практичніше встановити світлодіодну панель, яка буде освітлювати велику площу посадок.

Крім світильників, існують світлодіодні фітоленты. Вони можуть використовуватися не тільки для підсвічування рослин, але й в якості декору приміщення.

Потужність

Для домашнього використання не потрібні занадто потужні пристрої. Підійде фітолампа потужністю 25–30 Вт, а краще – 35–50 Вт. Світильники потужністю 100 Вт і більше встановлюють у теплицях.

Висота підвісу приладу залежить від його потужності. Чим він потужніший, тим вище його можна розташувати. Чим ближче джерело світла знаходиться до саджанців, тим краще вони ростуть. Однак сильно близько вішати лампу не можна, щоб не обпекти рослини. В інструкції виробник зазвичай вказує, на якій відстані від яких рослин і в яку фазу росту потрібно вішати фітолампу.

Для будинку найбільш зручні моделі, які живляться від розетки. Малопотужні лампи можна підключати до USB-порту комп’ютера або повербанку.

Корисні поради

  • Вибирайте світильник не з пластиковим корпусом, а з алюмінієвим. Оскільки він буде горіти довгий час без перерви, світлодіоди нагріються та можуть пошкодити пластик.
  • Пристрій обов’язково має бути оснащений радіатором для відводу тепла. Зверніть на це увагу.
  • Підбирайте модель під тип ваших рослин (кімнатні квіти, розсада, мікрозелень).
  • Купуйте продукцію перевірених виробників. Дешеві китайські вироби швидко виходять з ладу, а хороша, якісна лампа прослужить багато років.

Фітолампа – корисний пристрій, який забезпечує кімнатним квітам і розсаді більш сприятливі умови для росту та розвитку. Тому садівникам, городникам і любителям домашніх рослин обов’язково потрібно придбати її.