Ustanovka beloj lyustri na potolok
09
Гру

Як підключити люстру

Люстра – найпоширеніший освітлювальний прилад, який можна зустріти практично у кожному будинку. Давайте розберемося, як правильно підключити її до побутової електромережі.

Види люстр

За типом конструкції люстри діляться на два різновиди – підвісні та накладні. Перші вішають на спеціальний монтажний гак, закріплений у стельовому перекритті. Другі кріпляться впритул до стелі за допомогою монтажної планки. Вішати люстри можна як на звичайні бетонні, так і на гіпсокартонні або натяжні стелі.

Підвісні моделі добре підходять для кімнат зі стелями висотою від 2,5 метрів. Плафон висить на штанзі, шнурі або ланцюзі. Висота конструкції може бути будь-якою. Провід і місце їх з’єднання з гаком закривають декоративною накладкою.

Накладні люстри кріплять на металеву планку, прикручену до стелі. Пластини бувають прямими та хрестоподібними. Корпус освітлювального приладу закріплюють на планці, дроти ховають під плафон або декоративну накладку.

Схеми підключення люстр

Усі люстри, незалежно від типу і особливостей конструкції, підключаються однаково. Існує кілька варіантів підключення. Вибір залежить від кількості проводів, які виходять зі світильника і стелі, та типу вимикача (одноклавішний або двоклавішний).

Перш за все, вивчіть маркування проводів на стелі, а ще краще – протестуйте їх за допомогою індикаторної викрутки або тестера. На самих люстрах позначення вказані на клемній колодці.

  • Фазний кабель має маркування L. Він може бути червоним, білим або коричневим.
  • Нульовий має маркування N і синій або блакитний колір.
  • Кабель заземлення має маркування PE і позначається жовто-зеленим кольором.

Не забувайте, що всі роботи з електрикою потрібно проводити при знеструмленої мережі.

Як підключити люстру на два дроти

Найпростіший варіант, коли на освітлювальному приладі та стелі знаходиться по два дроти. У цьому випадку визначте, де знаходиться фазний і нульовий дроти та з’єднайте їх пари (фазний з фазним, нульовий з нульовим). Спосіб підходить для підключення світильників з однією лампочкою до одноклавішного вимикача.

Для люстр з двома-трьома лампами дії будуть іншими. Скрутіть між собою нульові дроти світильника один з одним, а потім приєднайте їх до нульового проводу, що йде від розподільної коробки на стелі. Потім скрутіть фазні кабелі приладу та приєднайте їх до аналогічного, що йде від вимикача.

Як підключити люстру на три дроти

Для цієї мети вам знадобиться двоклавішний вимикач. Ви можете комбінувати кількість світлодіодних лампочок, що горять одночасно. Спочатку розділіть кабелі люстри на дві групи.

Кожна група має з’єднуватися з фазою і обидві – з нулем. При натисканні на одну клавішу вимикача загориться одна група ламп, при натисканні на другу – інша. За цією схемою можна підключити одну, дві або три лед-лампочки одночасно.

podklyuchenie drotov k viklyuchatelyu

Підключення з 4 проводами

У деяких квартирах проводка має цілих чотири дроти. Четвертий – це захисне заземлення. Схема роботи з чотирма проводами аналогічна схемі з трьома. Згрупуйте лампи у світильнику на свій розсуд і підключіть прилад, як описано вище.

Якщо люстра теж має заземлення, з’єднайте його з заземленням на стелі. Якщо ж його немає, заземлюючий кабель на проводці потрібно ізолювати.

Підключення двох проводів до трьох проводів

Бувають випадки, коли люстра має два кабелі, а на стелі їх три. Виходить, що один провід нульовий і два фазних. Ізолюйте один фазний кабель і залиште пару фаза-нуль. А потім з’єднайте обидві фази та обидва нуля, як описано у варіанті з підключенням на два дроти.

Як підключити люстру з 3 проводами до одинарного вимикача

Якщо ж на стелі розташовується два кабелі, а на світильнику три, застосовують іншу схему. Нульові дроти з’єднайте один з одним і підключіть до нуля на стелі. Точно так же скріпіть між собою фазні кабелі та підключіть до фази, яка виходить зі стелі.

Підключення на два вимикача

При необхідності один освітлювальний прилад можна підключити до двох вимикачів. Така схема дозволяє розділити чотири, п’ять або шість ламп в люстрі на дві групи і включати не всі відразу, а по черзі.

Двофазний пристрій призначений для управління двома групами лампочок. Їх кількість в кожній групі може бути будь-якою. Наприклад, ви можете підключити три ріжка п’ятирожкової люстри до одного вимикача, і два – до другого.

Подвійний вимикач – це два одинарних, вмонтованих в один корпус. Схема його підключення мало чим відрізняється від одинарного. Перед роботою ознайомтеся з розташуванням контактів пристрою. У деяких моделях на задній частині корпусу намальована схема їх розташування.

Двоклавішний вимикач має три контакти – вхід і два виводи. Фазний провід підключають до вводу, а вводи керують групами ріжків люстри.

Як монтувати люстру з 3 проводами до одинарного вимикача

Якщо на світильнику та стелі розташовано по три дроти, з’єднайте фазу з фазою, нуль з нулем, а заземлення з заземленням. Якщо ж на стелі тільки нульовий і фазний кабель, ізолюйте заземлюючий провід на люстрі, а ті два, що залишилися, скріпіть з аналогічними.

Підключення люстр з різною кількістю лампочок

Щоб підключити трьохрожкову, чотирьохрожкову, п’ятирожкову або навіть шестирожкову люстру, розділіть лампочки на дві групи. Скільки елементів включити в кожну групу вирішуйте самі.

Наприклад, чотирьохрожкову модель можна поділити надвоє або включити в одну групу три лампи, а в другій залишити одну. Якщо вам потрібно неяскраве освітлення, досить включити один ріжок. Якщо знадобиться яскраве світло, можна включити інші три лампи.

Знайдіть два фазних дроти. Перший підключіть до однієї групи, другий – до іншої. Нульовий кабель з’єднайте з нулем.