datchik rukhu vikrutka ta plata na bilomu foni
10
Січ

Як підключити датчик руху до лампи

Деякі освітлювальні прилади оснащуються датчиками руху. Цей елемент підвищує комфортність користування світильниками та економить електрику. Підключити датчик до лампи можна своїми руками.

Датчик руху: функції та принцип роботи

Цей пристрій призначений для виявлення рухомого об’єкта. Коли в зону дії датчика потрапляє людина або тварина, він автоматично включає світло. Сенсорний пристрій має певний поріг чутливості. Коли він спрацьовує, контакти замикаються, і загоряється світло. Такі детектори можуть працювати і вдень, і вночі.

Деякі датчики мають інший принцип роботи: вони реагують на електромагнітні коливання хвиль в інфрачервоному спектрі. Їх найчастіше встановлюють в будинках і квартирах. Час затримки спрацьовування пристрою після того, як об’єкт руху покине приміщення, можна регулювати.

Якщо світильник не оснащений вбудованим датчиком руху, можна придбати його окремо і включити в схему електричного кола.

Типи датчиків руху

Існують різні види пристроїв. Одні підключаються до кімнатних світильників, інші можна поєднувати з охоронною сигналізацією, сиреною або системами зовнішнього освітлення. Крім того, моделі мають різний кут огляду і дальність дії.

Стаціонарні контролюють певну зону. Тому для них потрібно підбирати місце, де вони будуть працювати найбільш ефективно. Моделі з рухомим датчиком більш універсальні та практичні. Але для установки в кімнаті достатньо стаціонарних. Вуличні пристрої мають пиловологозахисний корпус.

За способом визначення руху сенсори діляться на наступні типи:

  • Інфрачервоні – реагують на тепло тіла людини або тварини.
  • Акустичні – спрацьовують від шуму (хлопка, стуку двері).
  • Мікрохвильові – випромінюють мікрохвилі та відстежують їх повернення.
  • Ультразвукові – працюють за тим же принципом, що і мікрохвильові, тільки генерують ультразвукове випромінювання.
  • Комбіновані – можуть вловлювати рух двома способами одночасно. Це найбільш надійні та дорогі прилади.

Крім того, пристрої відрізняються типом установки. Є варіанти, які кріпляться до стелі, стіни або вбудовуються в спеціальні поглиблення у непомітному місці (приховані моделі).

Схема підключення датчика руху до світильника

Принцип підключення залежить від моделі пристрою. Вони бувають двопровідними і трьохпровідними. Двопровідні сенсори встановлюють у звичайні підрозетники.

Підключають їх за тією ж схемою, що і одноклавішні вимикачі. Тобто, спочатку підводять фазний провід до пристрою і через нього пускають на лампу. Зв’язку «датчик–лампа» рекомендується провести окремим контуром, а не підключати до загального освітлення.

Покрокова схема підключення двопровідного датчика:

  1. Протягніть трижильний провід від автомата до розподільної коробки і заведіть в неї. Подивіться, де у нього знаходиться фаза, нуль і заземлення.
  2. До місця, де буде встановлений датчик, протягніть двожильний кабель. Пристрій краще розміщувати в підрозетнику на висоті півтора-два метри від підлоги. Важливо, щоб відкриті двері кімнати не перекривали поле дії сенсора.
  3. Провід, який йде до світильника, заведіть у розподільну коробку.
  4. З’єднайте між собою спочатку фазні кабелі, потім заземлюючі (якщо вони є). Фазний провід з автомата з’єднайте з одним з проводів з маркуванням L, що йде вниз до сенсора. Другий провід від сенсора (теж з маркуванням L) підключіть до світильника.
  5. Тепер підключіть сам детектор. Для цього фазний провід заведіть у відповідну клемну колодку. Другу жилу кабелю підключіть до клеми, на якій зображена лампочка або знак навантаження.
  6. Сховайте пристрій у підрозетник і закрийте декоративною накладкою.
  7. Налаштуйте детектор, встановивши рівень чутливості та час відключення світла після спрацьовування датчика.

Трипровідні моделі підключаються наступним чином:

  1. Заведіть в розподільну коробку три трижильних дроти: один від автомата, другий – на освітлення, третій – на датчик.
  2. Нульові кабелі зберіть разом. Заземлюючий провід від автомата підключіть до аналогічного на світильнику. Підключення проводиться так само, як у вищеописаній схемі, тільки на сенсор подається не одна фаза, а повноцінна фаза-нуль.
  3. Усередині корпусу сенсора знаходиться клемник з позначеннями. Зазвичай червоний провід позначає вихід і маркується буквою А. Синій – нуль (N), коричневий – вхідна фаза (L). З’єднайте дроти, як позначено на схемі.
  4. Відрегулюйте чутливість сенсора, час затримки вимкнення світла і перевірте роботу приладу.

Не встановлюйте датчики поблизу батареї опалення та обігрівальних приладів. В іншому випадку сенсор буде реагувати на тепло і спрацьовувати вхолосту.

Як підключити датчик руху до люстри

Детектор підключають до люстри за описаною вище схемою. Також можна його встановити не в підрозетник, а в отвір точкового стельового світильника. Для цього потрібно придбати модель датчика, призначену саме для такої установки.

Виробники малюють схему підключення приладу на задній частині корпусу або в технічному паспорті. Вивчіть цю схему і дійте по ній.

  1. Зніміть захисну кришку з корпусу детектора.
  2. Підключіть дроти згідно зі схемою виробника.
  3. Відігніть пружини, який фіксують прилад.
  4. Вставте датчик в отвір на стелі та відпустіть пружини – вони зафіксують його на місці.
  5. Налаштуйте чутливість і час спрацьовування сенсора.

Є датчики, які вкручуються в патрон лампи. Вони не вимагають особливого монтажу. Досить спочатку вкрутити в патрон пристрій, а потім лампочку. У цьому випадку необхідно використовувати спеціальні лампи, призначені для роботи в зв’язці з детектором.
Більш детально ознайомиться з процесом підключення датчика руху до освітлювального приладу можна в цьому відео: